AKTUALNOŚCI

Dom / Aktualności / Wiadomości branżowe / Przewodnik po zakupach wkładek do kołder: waga wypełnienia, gramatura, rozmiary i dostawa hurtowa

Przewodnik po zakupach wkładek do kołder: waga wypełnienia, gramatura, rozmiary i dostawa hurtowa

Oct 12, 2026

Europejski sprzedawca detaliczny zatwierdza w czerwcu próbkę wkładu do kołdry o gramaturze 300 g/m², w październiku ponownie zamawia 5000 sztuk, a w lutym stwierdza, że towar wydaje się zauważalnie cieńszy niż zatwierdzona próbka. Masa wypełnienia podana na liście przewozowym jest identyczna. Zmieniły się: strych wypełnienia, rozstaw ściegów zastosowany na linii pikowania oraz stopień rozluźnienia materiału wierzchniego przed wdmuchnięciem wypełnienia.

Ta pojedyncza historia wyjaśnia, dlaczego kupowanie wkładów do kołdry tak często kończy się niepowodzeniem. Produkt wygląda na prosty, wypełnioną i pikowaną torbę, ale prawie każda skarga dotycząca jakości wynika z trzech specyfikacji, które łatwo pozostawić niejasne: gramatura wypełnienia i jej tolerancja, konstrukcja skorupy i gęstość szwów. Popraw te trzy kwestie na piśmie, zanim zaczniesz negocjować cenę, a większość argumentów zniknie przed załadowaniem kontenera.

W tym przewodniku omówiono opcje wypełnienia wkładów do kołder, asortymenty GSM i TOG, tkaniny wierzchnie i szwy, standardowe rozmiary na rynkach USA, Wielkiej Brytanii, UE i Australii, kontrolę zaopatrzenia dla importerów i nabywców hurtowych, zachowania związane z praniem oraz najczęściej zadawane pytania przez zespoły zakupowe.

Przed wyceną należy podać pisemnie gramaturę wypełnienia z tolerancją, konstrukcję skorupy i gęstość ściegu; te trzy zmienne decydują, czy ponowne zamówienie pasuje do zatwierdzonej próbki.

Co liczy się jako wkładka do kołdry w arkuszu specyfikacji

Wkładka do kołdry, sprzedawana również jako wkładka wewnętrzna do kołdry, wkładka do kołdry lub wkładka do kołdry, to wypełniona warstwa zapewniająca ciepło. W większości programów eksportowych nie ma na nim dekoracyjnego nadruku i jest przeznaczony do umieszczenia wewnątrz zdejmowanej poszewki na kołdrę lub do umieszczenia bezpośrednio nad łóżkiem pod górnym prześcieradłem. Na mapie witryny typowego dostawcy tekstyliów domowych wkłady do kołder znajdują się obok kołder, kołder i narzut na łóżka, a różnica między tymi kategoriami dotyczy głównie skorupy i przeznaczenia, a nie samego wypełnienia.

Kupujący często używają tych terminów zamiennie, co powoduje błędy w specyfikacji. Kołdra jest zwykle pikowana z nadrukiem lub dekoracyjną powłoką i sprzedawana jako samodzielny produkt. Wkład do kołdry to gładka lub jednolita warstwa sprzedawana jako źródło ciepła dla osobnej poszewki. Kołdra lub narzuta jest na ogół lżejsza i zasłania boki łóżka jako dekorację. Koc nie zawiera żadnego wypełnienia. Jeśli zamówienie zawiera wkładkę do kołdry, ale zdjęcie referencyjne przedstawia kołdrę z nadrukiem, fabryka zaproponuje inny produkt, a kupujący otrzyma produkt, który nie będzie zgodny z planem sprzedaży detalicznej.

Orientacyjne porównanie formatów pościeli z wypełnieniem; ciężar wypełnienia różni się w zależności od rynku, pory roku i pozycji sprzedawcy.
Sformatuj Typowa skorupa Sprzedawane z pokrowcem Orientacyjna masa wypełnienia Główne zastosowanie
Wkład do kołdry Zwykły biały, puchowy lub z mikrofibry Okładka sprzedawana osobno 150-600 g/m² Dom, hotel, marka własna
Pocieszyciel Z nadrukiem lub jednolicie, pikowane Używany jak sprzedany 200-400 g/m² Zestawy detaliczne i upominkowe
Kołdra lub narzuta Z nadrukiem, haftem lub koronką Nie 100-250 g/m² Dekoracyjne nakładanie warstw
Zestaw narzut na łóżko Pikowane lub łączone ultradźwiękowo Nie 80-200 g/m² Narzuta na łóżko z poszewkami na poduszki

Następują dwie praktyczne konsekwencje. Po pierwsze, wkładkę i jej okładkę należy wycenić i zwymiarować jako parę, ponieważ wymiary wkładki, pętelki narożne i wykończenie krawędzi decydują o tym, czy okładka będzie prawidłowo wisieć i pozostanie na swoim miejscu. Po drugie, ponieważ wkładka jest rzadko widoczna w sprzedaży detalicznej, kupujący mogą przenieść budżet z drukowania i pakowania na jakość wypełnienia i szycie, nie uszkadzając wyglądu gotowego zestawu. Ta realokacja zwykle wiąże się z uzyskaniem współczynnika powtarzalności zakupów.

Traktuj wkładkę do kołdry i jej poszewkę jako jeden zestaw specyfikacji, a widoczny budżet wydawaj na wypełnienie i szycie, a nie na dekoracje.

Opcje wypełnienia kołdry i koszty każdego z nich

Wybór wypełnienia wpływa na stosunek ciepła do masy, zachowanie podczas prania, profil alergenów i bardzo często na ponad połowę kosztu wyładunku. Fabryka może zmienić materiał wierzchni w ciągu tygodnia; zmiana wypełnienia zwykle oznacza nowe zamówienie na surowiec i nową rundę pobierania próbek.

Wypełnienie puchem i pierzem

Puchowe klastry zatrzymują powietrze skuteczniej niż jakiekolwiek inne włókno, dlatego też wkładka puchowa o gramaturze 400 g/m² może być tak ciepła jak wkładka poliestrowa o gramaturze 550 g/m2. Typową miarą jest siła wypełnienia, która waha się od około 550 do 800 cali sześciennych na uncję komercyjnej ściółki, przy czym wyższe liczby oznaczają większe, bardziej sprężyste skupiska. Mieszankę opisują proporcje puchu do piór, takie jak 80/20 lub 75/25; więcej piór oznacza większą wagę i mniejszy strych przy tym samym cieple. Puch wymaga ciasno tkanej, odpornej na puch powłoki oraz, w przypadku konstrukcji premium, ścianek z przegrodami, a nie prostych pikowania, w przeciwnym razie wypełnienie migruje do rogów w ciągu jednego sezonu.

Problemy związane z alergenami dotyczą głównie gromadzenia się kurzu i pozostałości białek z piór, dlatego też wyprane i poddane obróbce wypełnienia są sprzedawane jako hipoalergiczne. Dla kupujących, którzy chcą puchu przypominającego puch, bez profilu alergenów i zmienności cen, zwykle lepiej pasuje program alternatywny puchu impregnowanego lub puchu o wysokim strychu.

Luxury Winter Comforter Hypoallergenic Down Luksusowy zimowy kocyk puchowy hipoalergiczny Funkcja: Zaprojektowany, aby zapewnić wyjątkowe ciepło w najzimniejszych miesiącach, ten zimowy kocyk tworzy przytulne sanktuarium, które skutecznie zatrzymuje ciepło ciała, podczas gdy... Zobacz produkt →

Jeżeli sprzedawca detaliczny sprzedaje zarówno wypełnienie naturalne, jak i jego syntetyczną alternatywę, należy pobrać próbki obu produktów obok siebie przy tej samej masie wypełnienia. Klienci porównują je na półce, a różnica w poddaszu pod tym samym GSM uzasadnia różnicę cenową w katalogu.

Wypełnienia z mikrofibry poliestrowej i alternatywnego puchu

Silikonowane, puste w środku włókno sprzężone pozostaje głównym narzędziem eksportowanych wkładów do kołder. Denier i długość cięcia kontrolują zachowanie wypełnienia: drobniejszy denier zapewnia bardziej miękki chwyt, podczas gdy grubsze, karbowane włókno jest lepiej odporne na ściskanie przy wielokrotnym użyciu. Zaletami są spójna kontrola GSM, możliwość prania w pralce, brak problemów z alergenami i przewidywalny koszt. Kompromisem jest odzysk strychu, ponieważ syntetyczne wypełnienie stopniowo spłaszcza się pod ciężarem ciała i pakuje próżniowo. Kupujący kursujący na długich trasach morskich powinni potwierdzić stopień kompresji zastosowany podczas pakowania i poczekać, aż towar stwardnieje przed wystawieniem do sprzedaży detalicznej.

Wypełnienia bawełniane, wełniane i mieszane

Wata bawełniana jest cięższa przy tym samym cieple, ale dobrze oddycha, co jest odpowiednie dla wilgotnych rynków i klientów, którzy nie lubią gładkiej powierzchni syntetycznego wypełnienia. Jeśli wata nie jest igłowana lub klejona żywicą, może się zbrylić podczas prania. Wełna dobrze odprowadza wilgoć i jest popularna w europejskich programach dotyczących włókien naturalnych, chociaż wymaga delikatniejszego prania i ochrony przed molami podczas przechowywania. Mieszanki bawełny i poliestru lub mikrofibry z niewielką domieszką puchu to powszechne sposoby na zrównoważenie wyczucia dłoni i kosztów.

Jedwab i specjalne wypełnienia

Wkładki z nici jedwabnej są lekkie, regulują temperaturę i są drogie i zwykle zawierają instrukcje dotyczące prania ręcznego lub czyszczenia chemicznego. Mieszanki bambusa i wiskozy są sprzedawane jako chłodzące, a wypełnienia z wełny wielbłądziej lub mieszanki kaszmiru pojawiają się w luksusowych asortymentach zimowych. Są to programy niszowe obejmujące mniejsze ilości, bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące pobierania próbek i dłuższe terminy realizacji surowca.

Wybierz wypełnienie przed skorupą: puch zapewnia najlepszy stosunek ciepła do masy, ale wymaga konstrukcji przegrodowej, podczas gdy mikrofibra toleruje pranie komercyjne i zapewnia najbardziej przewidywalny GSM.

Wypełnij wagę, GSM, TOG i ciepło, którego naprawdę potrzebuje kupujący

Masę wypełnienia wyraża się w gramach na metr kwadratowy, obliczaną na powierzchni wkładki, a nie na jednostkę. Wkładka o wymiarach 220 na 240 cm i gramaturze 300 g/m² zawiera zatem około 1,58 kg wypełnienia, co jest liczbą przydatną przy porównywaniu oferty z ceną surowca. Tolerancje mają większe znaczenie, niż spodziewa się większość kupujących: plus minus 5 procent to powszechny dodatek handlowy, a dostawca podający plus minus 10 procent w rzeczywistości sprzedaje dwa różne produkty w jednej przesyłce.

Handel detaliczny w Europie i Wielkiej Brytanii często korzysta z TOG zamiast GSM, gdzie około 4,5 TOG odpowiada wadze lata, 10,5 TOG wiosną i jesienią oraz 13,5 TOG zimą. Skale nie są idealnie wymienne, ponieważ materiał wierzchni i szwy również wpływają na zatrzymywanie ciepła, dlatego tabela przeliczeniowa jest raczej punktem wyjścia niż gwarancją równoważności.

Orientacyjna waga wypełnienia kołdry w zależności od miejsca spania (średnia GSM)

Pokoje tropikalne i ciepłe, powyżej 24 C
150-200
Wiosna i jesień, 18-24 C
250-300
Klimatyzowane pokoje hotelowe, 20-22 C
300-350
Chłodne noce, 12-18 C
350-450
Mroźna zima i nieogrzewane pomieszczenia, poniżej 12 C
500-600

Wykres sugeruje, że żadna pojedyncza ulotka nie obejmuje wszystkich klimatów, którym może służyć dystrybutor. Opaska o gramaturze od 300 do 350 g/m2 jest zwykle najbezpieczniejszym pojedynczym produktem do klimatyzowanych pokoi hotelowych, dlatego właśnie skupiają się tam programy hotelarskie i dlatego jest to waga najczęściej wymagana przy pierwszym zamówieniu próbnym. Tam, gdzie sprzedawca może podać tylko jedną gramaturę, taśma o gramaturze od 250 do 300 g/m2 jest zwykle sprzedawana przez najdłuższy sezon na rynkach umiarkowanych, z pokryciem i dodatkowym kocem dokonującym regulacji. Kupujący, którzy mogą nosić dwa ciężary, zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w przypadku pasm o gramaturze 250–300 g/m² i 400–450 g/m², ponieważ wytrzymują większość roku bez trzeciego SKU. W praktyce o ciężarze wypełnienia należy decydować łącznie ze skorupą i docelową ceną detaliczną, a nie osobno, ponieważ cięższe wypełnienie w cienkiej skorupie po prostu powoduje, że wkładka jest ciężka i nadal wydaje się zimna.

Aby bliżej przyjrzeć się, jak warstwowa pościel utrzymuje ciepło w chłodniejszych miesiącach, zapoznaj się z naszymi notatkami jak tekstylia domowe zapewniają dodatkowe ciepło w zimie przejść przez logikę warstwa po warstwie, którą sprzedawcy detaliczni mogą ponownie wykorzystać w swoich własnych planach zakupowych.

Hypoallergenic Summer Quilt Baby Safe Hipoalergiczna kołdra letnia Baby Safe Funkcja: Zaprojektowana z myślą o gorących letnich nocach i klimacie tropikalnym, ta kołdra typu Seersucker zapewnia wyjątkową oddychalność i komfort chłodzenia. Jego unikalna, marszczona tekstura... Zobacz produkt →

W przypadku lekkich ciężarów jako pierwsze pojawiają się skróty konstrukcyjne. Wkładka letnia o gramaturze od 150 do 200 g/m2 ma bardzo mało wypełnienia, co pozwala ukryć słabe pikowanie, więc wzór ściegu i wyczucie muszli dają całe wrażenie jakości w dłoni klienta.

Zapisz masę wypełnienia jako zakres z tolerancją nie większą niż plus minus 5 procent i potwierdź równoważnik TOG w raporcie z pobierania próbek.

Tkanina i szwy: wkładki do kołdry w dwóch miejscach zawodzą

Większość zwrotów nie jest spowodowana wypełnieniem. Ich przyczyną jest wyciekanie wypełnienia przez skorupę, otwieranie się szwów już po pierwszym praniu komercyjnym, czy też zapadanie się linii pikowania w taki sposób, że wkładka staje się luźnym workiem z włókna w środku i pustą skorupą na brzegach.

Tkaniny powłoki

  • Bawełna puchowa, zwykle o gęstości od 200 do 300 nitek, gęsto tkana lub kalandrowana, jest standardowym wyborem w przypadku wypełnień puchowych i pierza.
  • Mieszanki polibawełny o gramaturze od 180 do 200 nitek oferują niższą cenę przy odpowiedniej trwałości dla wypełnień syntetycznych w programach hotelowych.
  • Powłoki z mikrofibry o gramaturze około 90 do 110 g/m2 są miękkie i odporne na mechacenie, a także pasują do alternatywnych wkładek puchowych, których celem jest zapewnienie komfortu w handlu detalicznym.
  • Szczotkowana mikrofibra zapewnia uczucie cieplejszej dłoni, ale może szybciej się mechacić, dlatego lepiej nadaje się do programów zimowych lub dekoracyjnych niż do prania o dużej rotacji.
  • Liczba wątków to liczba marketingowa powyżej pewnego punktu; konstrukcja, jakość przędzy i wykończenie mają większe znaczenie niż liczba wydrukowana na etykiecie.

Szycie, pikowanie i wykańczanie krawędzi

  • Pikowanie pudełek o wymiarach 25 na 25 cm lub 30 na 30 cm pozwala na zachowanie rozłożonego wypełnienia; szersze pudełka umożliwiają przesuwanie, a węższe pudełka zwiększają koszty pracy.
  • Gęstość ściegu od 8 do 12 oczek na cal to wykonalny zakres, przy czym wyższy koniec jest lepszy do wypełnień puchowych.
  • Konstrukcja Baffle Box, w której ścianki z tkaniny oddzielają kanały wypełniające, jest właściwym wyborem w przypadku puchu o dużej mocy napełniania, ale zwiększa ilość materiału i czas szycia.
  • Łączenie ultradźwiękowe całkowicie pozwala uniknąć dziur po igłach i zmniejsza wyciekanie włókien, chociaż pasuje do lżejszych wypełnień i specyficznych składów powłoki.
  • Podwójnie zagięte lub obszyte krawędzie, z pętelkami lub zakładkami narożnymi, chronią wkładkę i utrzymują ją zakotwiczoną wewnątrz okładki.
  • Testy poślizgu szwu i migracji wypełnienia należy zamówić na próbce przedprodukcyjnej, a nie na zamówieniu zbiorczym.

Dane te rzadko pojawiają się w jednostronicowej wycenie, dlatego właśnie powinny zostać wymienione w specyfikacji technicznej. Dostawca, który nie jest w stanie opisać na piśmie gęstości ściegu lub rozmiaru pikowania, prawdopodobnie przy każdym ponownym zamówieniu będzie interpretował te parametry inaczej.

Skorupa i szwy decydują o trwałości: określ rodzaj tkaniny, rozmiar pikowania, gęstość ściegu i wykończenie krawędzi, ponieważ wypełnienie sprawdza się tylko tak dobrze, jak konstrukcja, która je utrzymuje.

Rozmiary wkładek do kołder: dopasowanie poszewek, łóżek i standardów rynkowych

Niedopasowanie rozmiaru jest jedną z najczęstszych przyczyn reklamacji klientów i prawie zawsze wynika z braku naddatku, a nie z błędu cięcia. Tkane bawełniane muszle rozluźniają się i lekko kurczą po pierwszym praniu, dlatego eksportowane towary są zwykle cięte z naddatkiem na skurcz i przyjmowane z tolerancją około plus minus 2 cm. Wkładka o kilka centymetrów mniejsza od okładki zawsze będzie wyglądać na niedopełnioną, niezależnie od ilości wypełnienia.

Typowe rozmiary wkładów do kołdry według rynku; rozmiary gościnne są zwykle dostosowywane do materaca i uwzględniają upuszczenie.
Rynek Typowe rozmiary wkładek (cm) Nietes
Stany Zjednoczone Twin 173 x 218, Full lub Queen 224 x 234, King 264 x 234 Często podawane w calach; Queen zwiększa głośność
Wielka Brytania Pojedynczy 135 x 200, Podwójny 200 x 200, King 225 x 220, Super King 260 x 220 Oceny TOG powszechnie stosowane w handlu detalicznym
Europa kontynentalna 135 x 200, 155 x 220, 200 x 200, 240 x 220 Rozmiar metryczny, często sprzedawany z pasującymi osłonami
Australii i Nowej Zelandii Pojedynczy 140 x 210, Królowa 210 x 210, Król 240 x 210 Sprzedawane lokalnie jako kołdry lub doonas
Hotel i gościnność Queen 203 x 203, King 229 x 229, niestandardowe szerokości do 260 Dopasowany do materaca plus spadek, często z klinami
Japonia i Korea 150x210, 190x210, 200x210 Mniejsze ślady, lżejsze wypełnienia

W przypadku programu hurtowego bezpieczną wartością domyślną jest podanie trzech rozmiarów i dwóch gramatur zamiast sześciu rozmiarów i jednej wagi, ponieważ błędy rozmiaru są tańsze do skorygowania na etapie cięcia niż błędy wagi wypełnienia. Kupujący z branży hotelarsko-gastronomicznej zazwyczaj chcą, aby wkładka była nieco szersza niż materac, tak aby pokrycie zasłaniało boki, podczas gdy nabywcy detaliczni zwykle kupują wkładkę w tym samym nominalnym rozmiarze co pokrycie. Przed pocięciem próbki należy sprawdzić, która logika ma zastosowanie, i zapisać ją w arkuszu specyfikacji.

Uzgodnij naddatek na skurcz i tolerancję wymiarową plus/minus 2 cm na etapie pobierania próbek, ponieważ w większości danych dotyczących zwrotów detalicznych liczba reklamacji dotyczących rozmiaru przewyższa liczbę reklamacji związanych z wypełnieniem.

Pozyskiwanie wkładów do kołdry od producenta: co należy sprawdzić

Kiedy kupujący przechodzą z firmy handlowej do bezpośredniego producenta, struktura kosztów zwykle poprawia się, ale ciężar specyfikacji przesuwa się na kupującego. Kompetentny dostawca wkładów do kołder powinien być w stanie opisać swoją linię napełniania, zdolność pikowania i procedurę kontroli bez przygotowania, ponieważ są to trzy obszary, w których zamówienia zbiorcze różnią się od próbek.

Możliwości fabryczne warte potwierdzenia

Zapytaj, ile maszyn do pikowania pracuje, czy wypełnienie jest rozdmuchiwane mechanicznie czy ręcznie, w jaki sposób skorupa jest rozluźniana przed napełnieniem i ile sztuk linia może wykonać dziennie. Roczna wielkość wydajności jest przydatna dla skali, ale dzienna produkcja konkretnej linii, która będzie realizować Twoje zamówienie, decyduje o dacie dostawy. Kupujący składający zamówienia mieszane na kołdry, kołdry, komplety prześcieradeł i ochraniacze na materace powinni również potwierdzić, czy te kategorie są realizowane w tym samym miejscu, czy u podwykonawców, ponieważ podział produkcji komplikuje kontrolę i konsolidację przesyłek.

Co należy do arkusza specyfikacji

  1. Materiał wypełnienia, denier lub siła wypełnienia i współczynnik mieszania, jeśli ma to zastosowanie.
  2. Waga wypełnienia w gsm z wyraźną tolerancją podaną dla rozmiaru.
  3. Skład tkaniny wierzchniej, rodzaj przędzy, liczba nitek i wykończenie.
  4. Wymiary wzoru pikowania, gęstość ściegu i konstrukcja krawędzi.
  5. Gotowe wymiary w centymetrach dla każdego rozmiaru, z tolerancją.
  6. Etykiety: zawartość błonnika, instrukcja pielęgnacji, kod kreskowy i kraj pochodzenia.
  7. Pakowanie: stopień kompresji, worek foliowy lub worek z włókniny, wymiary kartonu i znaki wysyłkowe.
  8. Wymagania badawcze, plan pobierania próbek i akceptowalny poziom jakości.

MOQ, czas realizacji i struktura cen

W przypadku niestandardowych wkładów do kołder minimalna wielkość zamówienia zazwyczaj zaczyna się od około 500 do 1000 sztuk na kombinację rozmiaru i koloru w programie OEM i może spaść niżej, gdy fabryka posiada już zapasy skorupy i wypełnienia. Czas realizacji produkcji zazwyczaj trwa od 25 do 45 dni po zatwierdzeniu próbki i złożeniu, przy czym dłuższy koniec dotyczy wypełnień puchowych i drukowanych skorup. Wypełnienie jest zwykle największym pojedynczym elementem kosztu, zaraz po nim znajduje się materiał wierzchni, robocizna i opakowanie, więc obniżka ceny prawie zawsze wynika z jednego z tych czterech elementów, a nie z kosztów ogólnych.

Testowanie, zgodność i dokumentacja

  • Weryfikacja zawartości włókien w celu potwierdzenia informacji na etykiecie.
  • Formaldehyd, pH i trwałość koloru dla rynków o rygorystycznych limitach chemicznych.
  • Stabilność wymiarowa po praniu, co chroni obietnicę rozmiaru.
  • Kontrola migracji wypełnienia i wytrzymałości szwów produktów nadziewanych.
  • Certyfikat strony trzeciej, taki jak OEKO-TEX Standard 100, jeśli wymaga tego kanał sprzedaży detalicznej.
  • Testy upadku i ściskania kartonów w przypadku transportu morskiego na długich dystansach.
Pure Cotton Soft Comforter Set Zestaw miękkich pocieszycieli z czystej bawełny Funkcja Przyjazny dla skóry i oddychający: Materiał z czystej bawełny jest miękki i wygodny, dobrze oddycha i nadaje się do wrażliwej skóry. Wchłanianie i persp... Zobacz produkt →

Kupujący, którzy korzystają z programów bawełnianych i syntetycznych, często wybierają oba programy przed dokonaniem zakupu, ponieważ bawełniane wkładki różnią się w dotyku w dłoni i wymagają nieco innej gęstości ściegu, aby uniknąć śladów igły wzdłuż linii pikowania.

Kontrola przed wysyłką

Inspekcja przed wysyłką na akceptowalnym poziomie jakości 2,5 pod kątem poważnych wad jest standardową praktyką. Punkty kontrolne, które mają największe znaczenie w przypadku wkładów do kołder, to rozkład wypełnienia na powierzchni, weryfikacja wymiarów co najmniej trzech sztuk z każdego rozmiaru, bezpieczeństwo szwów i narożników, wyciekanie włókien pod wpływem lekkiego ścierania, dokładność etykiety i spójność wagi kartonu. Kontrola po skompresowaniu i zapakowaniu towarów znacznie utrudnia wykrycie migracji wypełnienia, dlatego też zorganizuj kontrolę przed ostatecznym sprasowaniem, jeśli pozwala na to harmonogram.

Producenta wkładu do kołdry należy oceniać na podstawie metody napełniania, zdolności pikowania i procedury kontroli, a nie wyłącznie na podstawie rocznej wydajności.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji, prania i przechowywania do przekazania

Instrukcje dotyczące pielęgnacji stanowią element specyfikacji, a nie refleksję. Metoda prania wydrukowana na etykiecie określa przede wszystkim, jakie kombinacje wypełnienia i skorupy są dopuszczalne, a niezgodne ze sobą informacje dotyczące pielęgnacji są częstą przyczyną zwrotów na rynkach, na których obowiązują rygorystyczne zasady ochrony konsumentów.

Pranie w domu

  1. Małe i średnie rozmiary pierz w temperaturze 30–40 C, w programie delikatnym ze zmniejszoną prędkością wirowania.
  2. Jeśli to możliwe, używaj maszyny ładowanej od przodu, aby zmniejszyć naprężenia mechaniczne szwów.
  3. W przypadku wkładów puchowych i pierza należy suszyć w suszarce bębnowej na małym ogniu przy użyciu dwóch lub trzech kulek suszarki, aby przywrócić włosom puszystość.
  4. Unikaj wybielaczy i zmiękczaczy do tkanin, ponieważ oba wpływają na sprężystość włókien i wodoodporność.
  5. Całkowicie wysuszyć przed przechowywaniem, ponieważ uwięziona wilgoć sprzyja pleśni wewnątrz nadzienia.

Pranie w hotelach i miejscach komercyjnych

Pralnie komercyjne często pierzą w wyższych temperaturach, z mocniejszą chemią i dłuższymi cyklami. Wypełnienia syntetyczne lepiej tolerują ten wzór niż puch, który szybciej traci strych i wymaga dokładniejszego suszenia. Kupujący z branży hotelarsko-gastronomicznej powinni przetestować próbkę w zamierzonym cyklu prania przed zatwierdzeniem zamówienia zbiorczego i powinni oczekiwać realistycznego okresu użytkowania mierzonego w cyklach prania, a nie w latach. Jeśli w hotelu znajduje się pralnia charakteryzująca się dużą rotacją, pikowana syntetyczna wkładka z ciasnym pikowaniem jest zwykle bardziej ekonomiczną opcją.

Przechowywanie

  • Przechowuj w oddychającej bawełnianej lub włókninowej torbie, a nie w zamkniętym plastikowym worku.
  • Unikaj długotrwałej kompresji próżniowej, która zmniejsza odzysk strychu w wypełnieniach syntetycznych.
  • Utrzymuj obszary przechowywania w suchości i zmieniaj zapasy, aby w pierwszej kolejności wykorzystać starsze urządzenia.
  • W przypadku wypełnień wełnianych należy dodać ochronę przed molami podczas dłuższego przechowywania.

Zanim napiszesz etykietę pielęgnacyjną, dopasuj wypełnienie do środowiska prania i przetestuj jedną próbkę w rzeczywistym cyklu prania, a nie w przybliżeniu laboratoryjnym.

Często zadawane pytania dotyczące wkładów do kołder

Jaka jest różnica między wkładem do kołdry a kołdrą?

Wkładka do kołdry to gładka warstwa wypełniona, przeznaczona do stosowania wewnątrz zdejmowanego pokrowca, podczas gdy kołdra ma zwykle ozdobną lub zadrukowaną skorupę i jest używana w stanie, w jakim jest sprzedawana. Wkładka niesie ciepło i jest rzadko spotykana; kołdra jest częścią widocznego projektu pościeli. Na niektórych rynkach te terminy są stosowane zamiennie, dlatego w specyfikacjach zawsze powinno znajdować się zdjęcie referencyjne.

Jaki wkład do kołdry GSM powinien kupić hotel?

W przypadku pomieszczeń klimatyzowanych, w których panuje temperatura około 20–22°C, najczęstszym punktem wyjścia jest pasmo o gramaturze od 300 do 350 g/m2, z mniejszą gramaturą dla pomieszczeń tropikalnych i większą gramaturą dla pomieszczeń nieogrzewanych. Kupujący z branży hotelarsko-gastronomicznej powinni potwierdzić cykl prania przed ustaleniem ciężaru wypełnienia, ponieważ agresywne pranie z czasem zmniejsza strych.

Czy większa liczba nitek jest zawsze lepsza w przypadku wkładu kołdry?

Nie koniecznie. Powyżej pewnego punktu liczba nitek niewiele mówi o trwałości, a ciasno tkana tkanina odporna na puszenie się o gęstości od 200 do 300 nitek często sprawdza się lepiej niż luźno tkana tkanina o większej liczbie nitek. Jakość przędzy, gęstość splotu i wykończenie mają większe znaczenie niż liczba wydrukowana na etykiecie.

Jak długo powinna wystarczyć wkładka do kołdry?

Żywotność zależy od rodzaju wypełnienia, konstrukcji skorupy i częstotliwości prania. Wypełnienia syntetyczne stosowane w pralniach komercyjnych mają na ogół najkrótszą żywotność, podczas gdy dobrze skonstruowane wkłady puchowe przechowywane w użytku domowym mają tendencję do znacznie dłuższego utrzymywania się na strychu. Kupujący powinni określić żywotność w cyklach prania w przypadku programów hotelarskich i sezonach w przypadku programów detalicznych.

Czy wkładki do kołdry można prać w pralce?

Wkładki z poliestru i mikrofibry można na ogół prać w pralce w temperaturze 30–40°C. Wata bawełniana może się zbijać, jeśli nie jest igłowana lub klejona. Wkłady puchowe i pierza można prać, ale do przywrócenia strychu wymagają suszenia w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze przy użyciu kulek suszarki, a wielokrotne pranie na mokro skraca ich żywotność.

Jaka jest typowa minimalna ilość zamówienia niestandardowych wkładów do kołdry?

Niestandardowe programy OEM zwykle zaczynają się od około 500 do 1000 sztuk w każdym rozmiarze i kolorze i mogą być niższe, jeśli materiał wierzchni i wypełnienie są już dostępne w magazynie. Mieszane zamówienia na wkładki, kołdry i komplety prześcieradeł czasami pozwalają na mniejszą liczbę sztuk na sztukę, ponieważ fabryka może skonsolidować serie produkcyjne.

Czy dostawcy oferują zarówno wypełnienia puchowe, jak i alternatywne?

Wielu uznanych producentów tekstyliów domowych obsługuje obie linie, ponieważ oba produkty mają ten sam sprzęt do pikowania i wykańczania, ale różnią się pod względem pozyskiwania surowców, wymagań dotyczących powłoki i punktów kontroli. Kupujący porównujący te dwa produkty powinni wypróbować je przy tej samej masie wypełnienia, aby zobaczyć prawdziwą różnicę w strychu.

Jak sprawdzić jakość szycia przed wysyłką?

Zmierz gęstość ściegu na co najmniej trzech elementach każdego rozmiaru, sprawdź, czy pudełka do pikowania są spójne na całej powierzchni, delikatnie pociągnij za szwy i rogi i upewnij się, że żadne wypełnienie nie wycieka pod lekkim ścieraniem. Rozkład wypełnienia we wkładce jest najszybszym wskaźnikiem prawidłowego działania linii napełniania.

Jakie rozmiary powinien obejmować program hurtowych wkładów do kołder?

Większość programów hurtowych obejmuje trzy do czterech rozmiarów, zazwyczaj pojedynczy lub bliźniaczy, podwójny lub królowa, król, a czasem super król. Objęcie każdego rozmiaru przy każdej gramaturze wypełnienia zwielokrotnia zapasy bez zwiększania sprzedaży, dlatego zazwyczaj lepiej jest dodać drugą wagę wypełnienia przed dodaniem piątego rozmiaru.

Jak zapakować wkłady do kołdry na eksport?

Pakowanie kompresyjne zmniejsza koszty transportu, ale wpływa na odzysk strychu, dlatego należy uzgodnić i przetestować stopień kompresji, a nie pozostawiać go linii pakującej. Wkładki są zwykle pakowane w torby foliowe lub torby z włókniny, a następnie pakowane w kartony o stałej wadze w kartonie i wyraźnych znakach wysyłkowych. W przypadku zastosowania wysokiego stopnia kompresji należy poczekać na okres rekonwalescencji przed wystawieniem w sprzedaży detalicznej.

Większość pytań dotyczących wkładów do kołder sprowadza się do jednej kwestii: czy pisemna specyfikacja jest wystarczająco precyzyjna, aby można było przeprowadzić inną serię produkcyjną w celu odtworzenia zatwierdzonej próbki.

Gdzie iść dalej

Jeśli tworzysz program wkładów do kołder, kołder lub kołder i porównujesz fabryki, zacznij od dostawcy, który może opisać ciężar wypełnienia, konstrukcję skorupy i procedurę kontroli w liczbach, a nie przymiotnikach, i poproś o arkusz specyfikacji przed podaniem ceny. To pojedyncze żądanie bardzo szybko oddziela producentów od handlowców.

Zanim zapytasz o cenę, poproś o arkusz specyfikacji i plan kontroli przed wysyłką, a reszta programu wkładów do kołder stanie się przewidywalna.